Vävstugor

De vävstugor vi har vetskap om finns listade nedan under respektive kommun, där hittar du också kontaktuppgifter. Driver du eller tillhör du en vävstuga som inte finns med på listan, hör gärna av dig till anna-lisa.persson@hemslojd.org så din vävstuga kommer med. 

Vävstugorna är inte anslutna till Hemslöjden utan verkar externt. Däremot tycker vi att verksamheten är viktig och har därför upprätta ett register så att vävhugade runt om i Skåne skall kunna hitta en vävstuga nära sig.

Bjuv

Vävföralla
Västra ringgatan 1a
Bjuv
kontakt: Lena Iderot lena@iderot.se


Bromölla
Burlöv

Båstad

Himmelstorps vävstuga
Förslöv
Kontakt: Anki Nordin anki.nordin@bjarenet.com

Östra Karups vävstuga
Viktor Ewaldsväg 47
Östra Karup
kontakt: Eivor Karlsson grasryd@telia.com

Eslöv
Helsingborg stad

Väv- och hantverksföreningen
Helsingborg
Kontakt:Eva Sjöstedt evasjostedt@yahoo.se


Hässleholm
Höganäs
Hörby

Höör

Hallaröds vävcirkel
Hallaröds skola
Kontakt: Ingela Hedebro Velander velanderingela@gmail.com

Klippan

Kristianstad

Hannas vävstuga
Vasahusvägen 44 
Färlöv
Kontakt: Hannah Ask hej@hannahask.se


Kävlinge

Södervidinge vävstuga och B&B
Tingsvägen 432
Södervidinge
Kontakt: Siv Andersson siv@sodervidinge.com
hemsida: sodervidinge.com

Landskrona


Hvens vävstuga
Tuna byväg 12
Ven
Kontakt: Karen Alm karen.alm@telia.com
Hemsida: tunaboden.se 

Lomma

Lund

Vävkällan
Vikingavägen 3
Lund
Kontakt:Gertrud Sjunnesson gertrudsjunnesson@gmail.com

Malmö

Höganloftet
Rödkullastigen 6
Malmö
Kontakt: Birgit Engkvist birgit.engkvist1@gmail.com

Limhamns vävstuga
Limhamn Folketshus, Linnegatan 61
Limhamn
Kontakt: Yvonne Bengtsson yvonne.bengtsson1@gmail.com

Malmö stads mötesplatsers vävstuga (vänder sig främst till seniorer)
Särlagatan 1, Augustenborg
Malmö
Kontakt: Ylva Markebo ylva.markebo@gmail.com

Vävpolarna
Oxie Kyrkoväg 214 A
Malmö
Kontakt: Monika Krantz oxie38@gmail.com

Vävstugan Inslaget
Norra Grängesbergsgatan 13
Malmö
Kontakt: Marie Andersson, 58marand@gmail.com

Vävstugan Kirseberg
Vattenverksvägen 17 A
Malmö
Kontakt: Inger Lindell ingerlindell7@gmail.com

Osby

Osby Vävstuga
Prostgatan 7
Osby
kKontakt: Carina Karlsson ckcarinakarlsson@gmail.com


Perstorp

Simrishamn

Föreningen flitiga händer
Korrreboda 51
Sankt Olof
Kontakt: Maria Skarped maria.skarped@gmail.com

Sjöbo

Skurup

Medborgarskolans vävstuga
Västra Nöbbelövs skola
Kontakt: Maud Wemmert maud@wemmert.me

Vävföreningen Lattan
Västra Nöbbelövs skola
Kontakt: Maud Wemmert maud@wemmert.me

Vävhalla
Tingarös 10
Skivarp
Kontakt: Kerstin Persson roland.persson@ystad.nu



Staffanstorp
Svalöv
Svedala

Tomelilla

Hannas vävstuga
Motionsvägen 2:a
Smedstorp
Kontakt: Kristina Schlyter kmschlyter@gmail.com

Föreningen vävstugan Tomelilla
Västergatan 31 
Tomelilla
Kontakt: Margaretha Persson, m.l.persson@telia.com

Trelleborg
Vellinge

Vävstugan skaftet
Vipgränden 3
Vellinge
Kontakt: Birgitta Jönsson birgitta_j@telia.com

Vattle vävstuga
kontakt: Anne Mårtensson spiderwoman@telia.com

Ystad

Åstorp

Strögårds vävförening
Västra storgatan 66
Kvidinge
Kontakt: Annika Pettersson annika_ljungbyhed@yahoo.se
hemsida: https://strogards-vavforening.webnode.se

Vävboden i Hyllinge
Ejdergatan 6
Hyllinge
Kontakt: kristina@vavbodenihyllinge.se

Ängelholm

Studieförbundet Vuxenskolan
Errarpsvägen 20
Ängelholm
Kontakt: Eivor Karlsson grasryd@telia.com

Örkelljunga

ABF:s vävsttuga
Bäckgatan 6
Örkelljunga
Kontakt: Ann-Kristin Larsson 43550039@telia.com

Studieförbundet Vuxenskolan
Örkelljunga
kontakt: Eivor Karlsson grasryd@telia.com

Örkelljunga vävstugeförening
Norrrelid 33
Örkelljunga
Kontakt: Marianne Edsfelt marianne.edsfeldt@gmail.com

Östra Göinge